Zarządzanie

Tablet zamiast komputera? Czemu nie?!

Rozwój urządzeń mobilnych od wielu lat przebiega w tempie błyskawicznym. Praktycznie co rok na rynek trafia model, który oferuje mnóstwo nowych funkcji i technologii. Wszystko to sprawia, że coraz więcej osób postanawia zastąpić nimi urządzenia stacjonarne.

Czy jednak możliwe jest porzucenie komputera na rzecz tabletu? Oczywiście wiele zależy od tego, do jakich zadań chcemy go wykorzystywać. Jeżeli zależy nam na najnowszych grach komputerowych, taka przesiadka okaże się niemożliwa. Jednak w sytuacji, gdy poszukujemy sprawnego urządzenia do obsługi pakietu biurowego, rozmaitych aplikacji sieciowych czy odtwarzaczy multimedialnych, nasze możliwości wyboru stają się dużo szersze.

Jaki tablet zastąpi komputer stacjonarny?

Oczywiście wszystko to stanie się możliwe jedynie wówczas, gdy zakupimy urządzenie o sprecyzowanych parametrach i możliwościach technologicznych. Należy przygotować się również na to, że taki tablet będzie kosztował, często sporo. Jeśli jednak przebrniemy przez skomplikowany proces wyboru i zainwestujemy odpowiednią sumę, zyskamy sprawne urządzenie o niezwykle mobilnym charakterze, z którego skorzystamy zawsze i wszędzie.

Po pierwsze: szybkość działania

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że pełnoprawny komputer zastąpić mogą wyłącznie urządzenia z najwyższej półki jakościowej. Ciągle wieszający się system to nic przyjemnego, dlatego nie możemy pod tym względem pójść na łatwiznę.

Przy zakupie tabletu, musimy więc zwrócić uwagę na dwa kluczowe elementy – procesor i pamięć RAM. W pierwszym przypadku warto decydować się na modele co najmniej czterordzeniowe, których częstotliwość taktowania wynosi około 1500 MHz. Zagwarantują nam one naprawdę solidne działanie, pozwalające na uruchomienie wielu programów jednocześnie.

Jaka ilość pamięci RAM będzie dla nas optymalna? Dobrym wyborem okażą się tablety wyposażone w 4 GB pamięci, jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby wartość tę podwoić. W takiej sytuacji musimy jednak przygotować się na wydatek rzędu 4 tysięcy złotych.

Oczywiście tablety wyposażane są również w układy graficzne. Zawsze warto sprawdzić, jakim dokładnie modelem dysponuje interesujące nas urządzenie, a następnie prześledzić różnego rodzaju testy, które pokażą nam, jak grafika radzi sobie w praktyce.

Po drugie: system operacyjny

Komputer stacjonarny góruje nad wieloma urządzeniami mobilnymi możliwością obsługi rozbudowanego systemu operacyjnego, który otwiera dostęp do ogromnej liczby aplikacji i programów. Jak się okazuje, w przypadku tabletów z wyższej półki jakościowej nie jesteśmy pod tym względem specjalnie ograniczeni.

Na rynku dostępne są bowiem urządzenia działające na systemach Android, iOS oraz Windows. Każdy wiec znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Po trzecie: przekątna ekranu

Jeśli tablet ma pełnić rolę komputera, nie może być zbyt mały. Absolutnym minimum wydają się być urządzenia 10-calowe, które zagwarantują wygodną przestrzeń roboczą.

Oczywiście rozmiar to nie wszystko, znaczenie ma również jakość generowanego obrazu. Pod tym względem najlepiej spisują się tablety obsługujące rozdzielczość co najmniej Full HD i dysponujące matrycą IPS.

Po czwarte: przestrzeń dyskowa

Największym problemem w przypadku tabletów okaże się ich pamięć wbudowana. Pod tym względem nigdy nie okażą się lepsze od blaszaków i laptopów. Oczywiście na rynku są dostępne tablety o pojemności nawet 512 GB, jednak ich ceny skutecznie odstraszają zainteresowanych.

Jeżeli nie chcemy więc zrujnować swojego budżetu, musimy ograniczyć się do urządzeń, których pamięć będzie oscylowała wokół 32 GB. Oczywiście zawsze możemy ją rozszerzyć poprzez zainstalowanie karty pamięci lub skorzystać z dysków zewnętrznych.

Po piąte: klawiatura i myszka

Zakup tych urządzeń jest konieczny, jeśli chcemy liczyć na komfortową pracę przy wykorzystaniu pakietu biurowego czy przeglądarki internetowej. Na rynku dostępne są tablety wraz z doczepianą klawiaturą (zazwyczaj posiadają również wbudowany touchpad), co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Jeśli jednak nie dysponujemy takim urządzeniem, musimy ograniczyć się do urządzeń zewnętrznych. Na szczęście oferta rynkowa pod tym względem jest bardzo szeroka. Zakupić możemy bowiem klawiaturę na kabel USB, podpinaną przez nadajnik radiowy lub pracującą w oparciu o moduł Bluetooth. Z myszką jest podobnie.

Po szóste: wyposażenie dodatkowe

Wśród różnego rodzaju dodatków warto wymienić przede wszystkim specjalne podstawki, które pozwalają nam dostosować pozycje tabletu do naszych potrzeb i wymagań. Rozwiązanie to okaże się wręcz niezbędne, jeżeli zamierzamy na urządzeniu tworzyć dokumenty tekstowe lub korzystać z programów biurowych.

Oczywiście nie możemy zapomnieć również o modemie LTE lub 3G, który pozwoli nam na połączenie z Internetem bez konieczności korzystania z WiFi. Gdy wymarzony tablet zostanie już przez nas wynaleziony, pozostaje nam jedynie postarać się o kilka przydatnych aplikacji, które jeszcze bardziej zbliża go do klasycznego komputera.

W ten sposób otrzymujemy urządzenie, które nie tylko pozwoli nam na pracę przy użyciu programów typowych dla blaszaków i laptopów, ale również posłuży do robienia zdjęć, czytania książek, oglądania filmów, a nawet czerpania radości z gier.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz