Lifestyle

Jak wybrać dobrego ortodontę?

Zadaniem ortodoncji jest korekcja niewłaściwie ustawionych zębów i szczęk. Celem tej dziedziny stomatologii są nie tylko kwestie estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne. Proste zęby znacznie minimalizują ryzyko wystąpienia próchnicy oraz chorób przyzębia. Ortodoncja w Krakowie cieszy się dużą renomą. Pracują tu wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści. Sprawdź, czym dokładnie zajmuje się lekarz ortodonta i na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kliniki!Ortodoncja: kwalifikacje i doświadczenie

Ortodoncja to jedna z dziedzin stomatologii. Jej podstawowym zadaniem jest korygowanie niewłaściwego ustawienia zębów i szczęk. Dzięki działaniom lekarzy ortodontów zęby pasują do siebie, są równe, łatwiejsze w czyszczeniu, a przez to zdecydowanie mniej podatne na próchnicę i choroby przyzębia. Dodatkowo właściwe ułożenie zębów w szczęce odciąża mięśnie żwacze, których nadmierne eksploatowanie jest częstą przyczyną Bulów głowy, szyi, barków i pleców. Ponadto oczywistą sprawą jest, że proste zęby są zdecydowanie bardziej estetyczne i atrakcyjne.

Podjęcie decyzji, czy pacjent kwalifikuje się do leczenia ortodontycznego leży w rękach lekarza dentysty lub ortodonty. Ich doświadczenie oraz kwalifikacje pozwalają na szybkie rozpoznanie wszelkich problemów jamy ustnej. Jedynie właściwie opracowany plan leczenia jest w stanie skutecznie usunąć problemy takie, jak:

  • przodozgryz dolny, a więc sytuację, w której przednie górne zęby są za bardzo wysunięte do przodu i wystają ponad dolnymi zębami;
  • wysunięcie żuchwy, a więc problem polegający na zbytnim wysunięciu dolnych zębów do przodu lub cofnięciu górnych;
  • zgryz krzyżowy – tutaj zęby dolne nie zachodzą nieco z tyłu zębów górnych;
  • zgryz otwarty – problem polega na występowaniu wolnej przestrzeni pomiędzy powierzchniami gryzącymi zębów bocznych lub przednich w sytuacji, kiedy zęby tylne stykają się ze sobą;
  • przemieszczenie linii środkowej – środki szczęki górnej i dolnej nie zgrywają się ze sobą;
  • nadmierne szpary międzyzębowe wynikające z utraty zębów lub zbyt szerokiego rozstawu posiadanego uzębienia;
  • stłoczenie zębów – sytuacje, kiedy zębów jest zbyt dużo.

Dobry lekarz ortodonta będzie w stanie w sposób bezbłędny dobrać odpowiednią metodę leczenia, którą najczęściej będzie konieczność noszenia aparatu ortodontycznego. Wśród nich występują zarówno modele stałe, jak i ruchome. Ich zadaniem jest wywieranie ucisku na zęby i szczęki, aby w ten sposób spowodować przemieszczenie się zębów, wyćwiczyć mięśnie i wpływać na wzrost szczęk.

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego jest wiążącą na kilka następnych lat życia. Średni czas noszenia stałego aparatu na żeby to około dwa lata. W tym czasie konieczne będą regularne wizyty u lekarza, który będzie monitorował postępy leczenia i korygował ustawienie elementów aparatu. Dobrze więc, aby lekarz w pełni spełniał nasze oczekiwania. Na co powinieneś zwrócić uwagę podczas wyboru kliniki? Podpowiadamy!

aparat ortodontyczny na zęby

Ortodoncja w Krakowie: kogo wybrać?

Ortodoncja w Krakowie, ale też w całej Polsce świadczy usługi na najwyższym światowym poziomie. Kiedy jednak szukasz lekarza, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników. Z naszej strony polecamy klinikę Cracow Dental Centre, gdzie ortodoncja traktowana jest w charakterze pewnego rodzaju sztuki. Tutaj precyzja wykonania, łączy się z wysoką jakością, estetyką, funkcjonalnością i trwałością.

Pierwsze spotkanie u ortodonty powinno być tym decydującym, które pozwoli nam na podjęcie decyzji, czy wybraliśmy odpowiednią klinikę. Przede wszystkim pierwsza konsultacja powinna być kompleksowa. Podczas niej lekarz powinien odpowiedzieć na wszelkie pytania pacjenta oraz dokładnie opowiedzieć o całym procesie leczenia. Dodatkowo na tym etapie wykonuje się zdjęcia kefalometryczne i modele diagnostyczne. To moment, kiedy lekarz pobiera wszelkie dane, aby na drugim spotkaniu możliwe było przedstawienie dokładnego planu leczenia, czasu jego trwania, ilości koniecznych wizyt kontrolnych oraz co najważniejsze – kosztorysu całego przebiegu terapii.

Wybór lekarza powinien być dokonany przede wszystkim z uwzględnieniem czynników psychologicznych. Pacjent powinien dokonywać własnych obserwacji i oceniać: uprzejmość, kontaktowość, pewność siebie, czy nawet aparycję. W ten sposób budowane jest zaufanie, a to czynnik najważniejszy przy tego typie ingerencji.

Najcięższe jest ocenienie fachowości oraz merytoryki, dlatego w tych kwestiach warto polegać na opiniach innych pacjentów, którzy już zakończyli leczenie lub są w jego trakcie. Dobrze jest korzystać z usług poleconych specjalistów. Jeśli wśród grona naszych znajomych lub rodziny nie ma osoby, która nosiła aparat ortodontyczny, to możemy skorzystać z pomocy internautów na forach internetowych lub stronach z opiniami.

Właściwy lekarz zawsze będzie reprezentował podejście holistyczne. Swoją pracę będzie opierał na dokładnych wywiadach z pacjentem, ponieważ jedynie one połączone z własną obserwacją są podstawą dla postawienia trafnej diagnozy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz