Ból ucha jest przykrą dolegliwością, dotykającą zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Objaw ten może mieć różne przyczyny, jednak nigdy nie powinien być bagatelizowany.
Przyczyny bólu ucha u osób dorosłych
Jedną z przyczyn bólu ucha u osób dorosłych jest stan kolokwialnie nazywany "przewianiem" - czyli zapalenie ucha środkowego. O ile schorzenie te częściej dotyka dzieci nie należy wykluczać go u osób dorosłych bez wcześniejszej diagnostyki.
Drugą z przyczyn jest uraz ucha - do którego może dojść poprzez wystąpienie uszkadzającego czynnika mechanicznego bądź akustycznego. Charakterystycznym objawem (oprócz bólu ucha) w tej sytuacji jest pojawienie się wycieku krwistej wydzieliny, które może, jednak nie musi towarzyszyć urazowi. Ból towarzyszący urazowi jest nagły i często intensywny.
Ból ucha może być wywołany nagłą zmianą warunków atmosferycznych - nagły spadek lub wzrost ciśnienia może prowadzić do pojawienia się intensywnych, jednak bardzo krótkotrwałych dolegliwości bólowych. Stan ten nie wymaga leczenia.
Pośród innych przyczyn nie należy zapominać o czynnikach infekcyjnych, które są jednymi z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych ucha. Za bólem może stać zakażenie półpaścem usznym, proces zapalny na tle infekcji bakteryjnej/wirusowej bądź zakażenie grzybicze.
Leczenie bólu ucha u osób dorosłych
Wdrożenie leczenia powinna poprzedzać dokładnie przeprowadzona diagnostyka. Diagnostyka rozpoczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu z pacjentem, który umożliwi zaplanowanie dalszych badań. Istotnymi informacjami dla lekarza będą: czas trwania i natężenie dolegliwości bólowych, ewentualna obecność objawów towarzyszących (np.: kaszel, katar). Wywiad powinien zostać uzupełniony badaniem palpacyjnym. Po opisanych procedurach przechodzi się do dalszych badań.
Najczęściej przeprowadza się badanie otoskopowe, które pozwala na dokładną diagnostykę ucha. Jeżeli podejrzewanym winowajcą bólu jest infekcja bakteryjna lekarz prowadzący może zlecić badanie posiewowe - pozwala to na określenie jakie drobnoustroje doprowadziły do infekcji oraz jakie leki będą owocne w walce z nimi. Innym z przydatnych badań jest badanie mykologiczne. Leczenie powinno skupiać się na wyeliminowaniu przyczyny. W przypadku bólu spowodowanego infekcjami ważne jest podanie odpowiednich leków, takich jak:
- krople do uszu na zapalenie ucha,
- niesteroidowe leki przeciwzapalne,
- antybiotyki,
- paracetamol,
- leki, mające za zdanie obkurczenie błony śluzowej nosa/nosogardła,
- leki przeciwwirusowe.
Najwygodniejsze w aplikacji są krople do uszu na zapalenie ucha gemini.pl/kategoria/zdrowie/przeziebienie-i-grypa/zapalenie-ucha - w zależności od leku mogą one zawierać w sobie antybiotyk bądź inne substancje, które będą działać miejscowo i szybko uśmierzą ból. Należy pamiętać, aby nie leczyć się na własną rękę - mimo tego, że wiele leków dostępnych jest bez recepty ważny jest ich właściwy dobór, który pomoże pacjentowi jak najszybciej wrócić do pełnego zdrowia.
Komentarze (0)