Zarządzanie

Jak zarządzać swoją firmą (i życiem) w efektywny sposób?

Mogę być wręcz pewny „na stówkę”, że będąc właścicielem swojej firmy, masz właściwie więcej rzeczy do zrobienia niż czasu na ich realizację. Tak bardzo przedsiębiorcy bywają zaangażowani w pracę swojego biznesu, że zapominają o innych ważnych aspektach życiowych, które bywają ważniejsze niż własna firma.

Gdy jednak o tym zapominasz, możesz właściwie obudzić się "z ręką w nocniku". Oznacza to tyle co: rozbita rodzina i utrata przyjaciół czy też problemy zdrowotne oraz emocjonalne. To kilka przykładów, które jednak są niezwykle prawdziwe.

Wyszedłeś z wyścigu szczurów, gdzie pracowałeś dla kogoś innego. Ale nie po to, by od razu stracić niemal wszystko, na czym Ci zależało w żuciu. Czyli na własnym, satysfakcjonującym życiu. Poniżej znajduje się kilka rad, jak dobrze zarządzać firmy, aby cieszyć się życiem i go nie stracić.

Automatyzacja Twojego biznesu

Oczywiście nie chodzi o zatrudnianie robotów czy zakup programów, które spełnią wszystkie zadania w Twojej firmie. Nie da się w ten sposób. Ale jeśli już zatrudniasz pracowników, warto jest ustalić procedury i je opisać, aby każdy mógł się nimi sugerować. Pozwoli Ci to uniknąć prowadzenia wszystkiego za rękę, lecz będziesz mógł zająć się jedynie naprawdę wyjątkowymi sytuacji. Gdy jednak nie zatrudniasz pracowników, niektóre rzeczy możesz zlecić innym, na przykład księgowość, projekt reklamy czy stronę internetową. Jeśli nie umiesz się tym zająć lub musiałbyś się nauczyć, lepiej te zadania oddelegować innym. Trzeba oczywiście za nie zapłacić, ale zyskać można czas, który poświęcić można na to,  w czym jesteś najlepszy.

Stosuj reguły i procedury

Każdy proces w swojej firmy dokładnie opisz, a następnie realizuj go wedle ustalonych wytycznych, które warto oczywiście stale ulepszać. Według Japończyków takie działanie nazywa się "kaizen", a więc proces ciągłego doskonalenia. Gdy procesy są niespójne, wówczas pojawiają się błędy. Warto więc oceniać efekty, a przy tym złe korygować, dobre opisywać jako sprawdzone. Oszczędź czas i stosuj u siebie procedury i reguły.

Profesjonalne zarządzanie przedsiębiorstwem

Wrócę do tego co napisałem wyżej bo to na prawdę ważne. Opisz każdy proces który angażuje Twój czas i realizuj go wg tych wytycznych stale ulepszając. Japończycy nazywają to „kaizen”. Proces ciągłego doskonalenia. Błędy pojawiają się wtedy gdy procesy są niespójne. Wtedy zastanawiasz się co zrobić zamiast robić i oceniać efekty, złe – korygować dokonując korekty procedur. Dobre – zapisując jako sprawdzone. Nie trać czasu, stosuj procedury i reguły.

Rób sobie wolne

Nie możesz w żadnym przypadku pracować cały tydzień. Minimum jeden dzień musi być wolny, aby polepszać jakość swojego życia. Wpływa to korzystnie na zdrowie, dobre relacje z bliskimi oraz na stosunki w pracy. Nie warto być gościem we własnym domu, trzeba też sprawiać sobie przyjemności. Osobiście w niedzielę mam wyłączoną komórkę. Książki czytaj te, które lubisz, a nie musisz. I przede wszystkim: używaj życia, pieniędzy oraz swojego czasu.

Plan to podstawa

Zrób sobie plan działania, podobny jak ten, który miałeś, gdy chodziłeś do podstawówki. Jednak dotyczy on pracy, a więc liczby godzin, które przeznaczysz na nią. Tak jak w szkole, trzymaj się tego.

Ustal priorytety

Bywają rzeczy ważne, ale i ważniejsze. Są też kryzysy do rozwiązania czy pożary do ugaszenia. Bywają chwile, kiedy koniecznie musisz wszystko dobrze przemyśleć. Masz plany na życie. Jednak na pierwszym miejscu stawiaj na rodzinę i przyjaciół. Biznes nie może zniszczyć tego, na czym Ci zależy.

Pamiętaj o tym każdego dnia i wykorzystaj to!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz