Dom i rodzina

Okulary czy szkła kontaktowe? Na które rozwiązanie się zdecydować?

Wady wzroku są problemem powszechnym i dotykają większość społeczeństwa. Dla zapewnienia poprawnego widzenia można zdecydować się na noszenie okularów korekcyjnych albo szkieł kontaktowych. Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale mają też i wady. Które wyjście będzie najlepsze w waszym wypadku? Podpowiadamy.

Zalety szkieł kontaktowych

Zwolennicy soczewek często jako ich główną zaletę wymieniają wygodę w korzystaniu z tego sposobu korekcji wzroku. Soczewki można bowiem nosić niemalże wszędzie i zawsze. Na rynku dostępnych jest wiele ich modeli, przeznaczonych zarówno do noszenia przez kilkanaście godzin dziennie, jak i przez kilka dni bez przerwy i bez zdejmowania na czas snu (soczewki całodobowe). To rozwiązanie jest szczególnie cenione przez osoby, które zawsze i o każdej porze muszą mieć zapewnione idealne widzenie. Plusem soczewek jest to, że sprawdzają się w okolicznościach, w których okulary zawodzą. Na przykład w czasie złych warunków atmosferycznych, jak opady deszczu czy śniegu. Nie ma również mowy o tym, by soczewki zaparowały, co bywa zmorą „okularników” w sezonie zimowym.

Co ważne, w soczewkach kontaktowych można z dużą swobodą uprawiać sporty. W tym również kontaktowe, wymagające używania kasków czy ochraniaczy na głowę, co z kolei jest problematyczne lub niemożliwe, jeśli nosimy okulary. Dotyczy to większości sportów i aktywności fizycznych, w tym również tych związanych z wodą. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że szkła kontaktowe można zakładać również na basen czy do sauny. Co prawda nie każdy ich rodzaj – powinny to być soczewki jednodniowe, które po skończonym pływaniu czy saunowaniu należy zdjąć i wyrzucić. Z zalet soczewek można korzystać także w czasie przeróżnych imprez czy koncertów albo też uroczystości, na które chcemy zachować nienaganny i stylowy wygląd. Chociaż z drugiej strony to właśnie może być siła okularów...

Okulary nie tylko do korygowania wzroku

Okulary to najstarszy sposób na poprawę jakości widzenia, ale przecież ich zastosowanie idzie krok dalej. Bardzo często są bowiem traktowane jako element modowy. Dodatek do stylizacji, który dopełnia nasz wizerunek. Właśnie dzięki okularom można dodać sobie powagi, profesjonalnego looku czy też przeciwnie – kreować wizerunek pełen swobody i oryginalności. Osoby, które wiedzą jak dobrać okulary do kształtu twarzy mogą dzięki nim uzyskać naprawdę zaskakujący i bardzo pozytywny efekt.

Warto nadmienić, że nie każdy może nosić soczewki kontaktowe, natomiast okulary – jak najbardziej. Są więc idealnym rozwiązaniem w przypadku osób dotkniętych zapaleniem spojówek, zespołem suchego oka, niektórych alergików czy przy skłonności do podrażnień oczu. Osoby pragnące poszerzyć swoją wiedzę o wadach wzroku i chorobach oczu czy też o możliwych rozwiązaniach poprawiających komfort widzenia zapraszamy do portalu http://twojespojrzenie.pl/.

Dodatkowo okulary stanowią barierę przed otoczeniem, więc same w sobie chronić mogą oczy przed pyłem czy kurzem. Nie bez znaczenia jest też fakt, że okulary nosimy po prostu na przysłowiowym nosie, natomiast soczewki kontaktowe wymagają już umieszczenia bezpośrednio na gałce ocznej. Może to być problematyczne dla części użytkowników, którzy odczuwać będą dyskomfort i niechęć do manipulacji przy oku.

A może dwa w jednym?

Jak więc widzimy, zarówno okulary jak i soczewki mają bezapelacyjne zalety. Część osób korzysta więc z obu rozwiązań na zmianę. Oznacza to np. noszenie okularów na co dzień, ale zamianę ich na soczewki na czas treningu, uprawiania sportu czy wyjścia na imprezę.  Popularnością cieszy się także korzystanie z soczewek kontaktowych w połączeniu z okularami przeciwsłonecznymi, co pozwala zapewnić sobie poprawność widzenia oraz jednocześnie ochronę narządu wzroku przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Wybór konkretnego rozwiązania jest tak naprawdę kwestią indywidualną, zależną głównie od trybu życia, preferencji, upodobań. Oczywiście przy założeniu ewentualnych zaleceń czy przeciwwskazań, które mogą wyjść ze strony optometrysty czy okulisty w czasie badania wzroku.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz