Dom i rodzina

Wszystko, co musisz wiedzieć o elektrycznych matach grzewczych

Jeśli uważasz, że umieszczony na ścianie grzejnik nie jest w stanie optymalnie ogrzać Twojego pomieszczenia lub nie chcesz korzystać z tradycyjnego ogrzewania, rozważ montaż mat grzewczych. Pożegnaj się z zimnym pomieszczeniem, postaw na komfort stąpania po ciepłej podłodze w dobrze ogrzanym i estetycznym domu. 

Mata grzewcza — co to takiego?

Matą grzewczą nazywa się szereg cienkich przewodów elektrycznych osadzonych w siatce z włókna. Umieszczony w macie kabel elektryczny zmienia prąd w ciepło i tym samym ogrzewa matę i podłogę. 

Zalety mat grzewczych

  • Maty grzewcze są proste w montażu i użyciu.
  • Są bezpieczne i rzadko dochodzi do ich awarii, maty nie muszą być corocznie serwisowane, co nie generuje dodatkowych kosztów.
  • Zapewniają ciepło w domu, bez potrzeby montowania na ścianach grzejników. Ogrzewanie podłogowe nie burzy estetyki pomieszczeń.
  • Szybko się nagrzewają, dlatego można je włączyć po powrocie z pracy i już po chwili cieszyć się ciepłem. 
  • Posiadają termoregulatory — gdy w pomieszczeniu jest ciepło, wyłączają się. 

Jak korzystać z mat grzewczych?

Maty grzewcze można wykorzystać przy ogrzewaniu niewielkich pomieszczeń, na przykład łazienek, kuchni, sypialni. Można dogrzewać nimi mieszkania podczas siarczystych mrozów lub używać jako stałego ogrzewania, zastępującego kaloryfery. Maty grzewcze sprawdzą się także w biurach i innych przestrzeniach, w których konieczny jest montaż ogrzewania

O czym pamiętać przy montowaniu mat grzewczych?

  • Regulator temperatury

W momencie zakładania mat grzewczych, warto zainwestować w modele z precyzyjnym termometrem i termoregulatorem. Urządzenia te pomogą odpowiednio sterować ogrzewaniem podłogowym i dobierać optymalną temperaturę i komfort cieplny, a także kontrolować koszty eksploatacji. Dzięki nim łatwo dopasować pory włączania i wyłączania ogrzewania do osobistych preferencji użytkownika

  • Odległości podczas układania

Należy pamiętać, że maty grzewcze muszą być w odpowiedniej odległości od rur spustowych, odpływów kanalizacji, rur grzewczych i instalacji ciepłej wody, ponieważ w przypadku interwencji podczas awarii takich instalacji, można uszkodzić mechanicznie maty grzewcze, jeśli znajdują się zbyt blisko.

  • Jaka podłoga, taka mata.

Do każdego rodzaju podłogi oferowany jest określony rodzaj mat grzewczych. Dlatego należy montować maty dopiero w momencie, gdy ustalisz, czy na podłodze będą płytki ceramiczne, kamienne, gresowe czy panele laminowane, drewniane albo winylowe. 

 

Czy matę grzewczą można zamontować samodzielnie?

Tak, jest to dość proste zadanie nawet dla laika. Producent mat grzewczych Thermoval oferuje szereg gotowych do montażu zestawów. Różnią się one mocą i przeznaczone są do pomieszczeń małych, średnich oraz dużych. Maty rozkłada się na podłożu, a następnie pokrywa posadzką. Należy jednak pamiętać, że nie wszystko można zrobić samemu — podłączenie maty do instalacji elektrycznej najlepiej zlecić elektrykowi z koniecznymi uprawnieniami SEP. 

Jak zminimalizować koszty ogrzewania matami grzewczymi?

Maty są wyposażone w termoregulatory — wyłączają się, gdy jest ciepło. Szybko się nagrzewają, dlatego można je włączać dopiero po powrocie do domu — nie muszą być cały czas uruchomione. Dzięki tym dwóm czynnikom maty grzewcze oszczędzają energię elektryczną, minimalizując tym samym koszt zużycia energii elektrycznej. 
 
Jeśli chcesz zminimalizować koszty płynące z ogrzewania matami grzewczymi, warto zainstalować panele fotowoltaiczne w swoim gospodarstwie domowym. Zakładanie instalacji fotowoltaicznych przez osoby fizyczne jest od 2019 roku wspierane przez program Mój Prąd i umożliwia otrzymanie zwrotu części poniesionych kosztów. Obecna edycja Mój Prąd 4.0. zachęca do montażu fotowoltaiki, magazynów energii i zasilania awaryjnego oraz do zużywania wyprodukowanej energii na bieżąco. Energię lepiej zużywać na własne potrzeby niż oddawać do sieci, dlatego, jeśli z masz własną elektrownię, może ona całkowicie pokryć zapotrzebowanie mat grzewczych

Podsumowanie

Ogrzewanie podłogowe w postaci maty grzewczej marki Thermoval (https://thermoval.pl/oferta/ogrzewanie-podlogowe/maty-grzewcze/) to nowe oblicze ciepłego, przyjaznego mieszkania, które będzie także energooszczędne. Z pomocą doradców Thermoval z łatwością dobierzesz maty do potrzeb ogrzewanego pomieszczenia. Zaoszczędzisz na pracach montażystów, na kosztach ogrzewania, uniezależnisz się od cen węgla, gazu czy pelletu, a także sprawisz, że z Twojego domu znikną nieestetyczne grzejniki.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz