Finanse

Inwestycje w złoto - czy warto?

Złoto jako surowiec od zawsze było nie tylko podstawowym środkiem rozliczeniowym, ale i zabezpieczeniem dla papierowych pieniędzy. Dzięki temu, że nie poddaje się ono inflacji, stało się opłacalnym źródłem inwestycji długoterminowych. Zakup złota jest jednak dosyć skomplikowanym przedsięwzięciem. Na to, czy inwestycja będzie opłacalna, wpływ ma spora ilość czynników takich jak czas i miejsce zakupu, waga, cena czy jakość surowca. Czy warto zatem inwestować w złoto?

Co to jest złoto inwestycyjne?

Pojęcie “złoto inwestycyjne” obejmuje wszystkie złote monety posiadające próbę co najmniej 900 oraz sztabki o minimalnej próbie 950, a także złoto reprezentowane przez papiery wartościowe. Notowania ceny za ten surowiec na przestrzeni lat wykazały, że ma on wyjątkowo stabilną pozycję na rynku. Jeżeli traci na wartości, to w szybkim czasie zyskuje i odwrotnie. Dlatego inwestycja w niego wydaje się bezpieczna. Co więcej, jest ono zwolnione z podatku VAT.

Mimo tego, że biżuteria wykonana jest ze złota, nie warto brać jej pod uwagę, jeżeli chodzi o źródło inwestycji. Cena, jaką musimy wydać, dotyczy nie tylko wartości samego surowca, ale zawiera również opłatę za robotę jubilera. Przykładowo przy sprzedaży naszyjnika otrzyma się równowartość samego kruszca, a co za tym idzie będzie ona mniejsza, niż to, co musieliśmy wydać na początku.

Gdzie kupić złoto inwestycyjne?

Zgodnie z polskim prawem, mówiącym o tym, gdzie należy kupić złoto inwestycyjne, sprzedażą tego kruszcu mogą zajmować się banki oraz firmy posiadające zgodę na prowadzenie kantoru. Jest to najbezpieczniejsza forma pozyskania złota, jednak instytucje te nakładają wysokie marże, a co za tym idzie koszty nabycia idą w górę. W przypadku decyzji zakupienia tego surowca u osób prywatnych należy zachować szczególną ostrożność. Niestety na rynku występuje ogromna ilość podróbek. Decydując się na taką inwestycję warto skorzystać z usług sprzedawców, którzy mają ugruntowaną opinię na rynku. Unikniemy w ten sposób możliwością wydania sporej sumy pieniędzy na coś bezwartościowego.

Monety i sztabki można również zakupić w miejscu zwanym Mennicą Polską. Co to właściwie jest? Jest to przedsiębiorstwo przemysłu metalowego, uznawane za lidera w produkcji monet i numizmatów. Zakupione złoto można przetrzymywać w skrytce bankowej, bądź sejfie.

Najlepiej inwestować w złoto wtedy, kiedy jego wartość jest jak najniższa, a prognozy zapowiadają, że nastąpi wzrost i że po upływie określonej liczby czasu będzie można na nim zarobić. Decydując się na kupno tego surowca musimy również zwrócić uwagę na relację na giełdzie złotówki do dolara, gdyż kruszec ten rozliczany jest właśnie w tej walucie.

złoto inwestycyjne

Złoto inwestycyjne - sztabki

Wkład pieniędzy w złote sztabki wydaje się jedną z bezpieczniejszych form inwestycji. Aby mieć pewność, że są one oryginalne, należy kupować je ze znanych i sprawdzonych mennic. Zazwyczaj waga takiej sztabki waha się od 5 do 1000 g. Jej koszt jest niższy, niż monet bulionowych o tej samej zawartości złota. Dzieję się to ze względu na dużą płynność sztabek.

Złoto inwestycyjne w postaci sztabek różni się od siebie wielkością, a co za tym idzie również ceną. Ze względu na to jest ona dostępna zarówno dla tych bardzo bogatych, jak i dla mniej zasobnych osób. Zyski uzyskiwane z inwestycji w złoto są bardziej opłacalne i atrakcyjne, niż w przypadku innych papierów wartościowych.

Złoto inwestycyjne - czy się opłaca?

Złoto jest jedynym rodzajem inwestycji, która nie ma ryzyka niewypłacalności. Akceptuje się ją w każdym miejscu na świecie, niezależnie od sytuacji - czego nie można powiedzieć o walutach w krajach objętych dużym kryzysem lub wojną. W obawie przed spadkiem wartości inne kraje nie są przychylne do wymiany tych pieniędzy. Dowiedz się więcej z artykułu Kruszce inwestycyjne - złoto i srebro

Złoto możemy zaliczyć do towarów deficytowych, a co za tym idzie prognozuje się, że w przyszłości jego wartość będzie ciągle rosnąć, a nie spadać. Niewątpliwą zaletą tego surowca jest również fakt, że można go przekazywać z pokolenia na pokolenie bez płacenia podatku od darowizny. Czy opłaca się więc inwestować w złoto inwestycyjne? Tak, będzie to bez wątpienia idealne rozwiązanie dla osób, które chcą budować swój kapitał przez lata i powoli wejść na rynek, bez ponoszenia ryzyka bankructwa. Inwestycję tę analizuje się bowiem na przestrzeni lat, a nie miesięcy. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz