Finanse

Leasing czyli znaczące ułatwienie dla firm

Leasing to rozwiązanie ułatwiające nam kupno nie tylko nowego ale również używanego samochodu. Postaramy się powiedzieć o tym jak wygląda cała procedura. Leasing samochodu może być opcją bardziej atrakcyjną niż kupienie auta na kredyt. Jeśli chodzi o duże firmy czy nawet jednoosobowe działalności będzie to korzystne od strony podatkowej. W Leasingu operacyjnym wszystkie opłaty leasingowe będą w całości stanowić koszt uzyskania przychodu. W Leasingu finansowym kosztem są odsetki oraz amortyzacja.

Jeśli chodzi o podatek VAT to jeśli chodzi o leasing operacyjny będziemy otrzymywać faktury przy każdej racie natomiast przy leasingu finansowym będzie trzeba całość VAT-u zapłacić przy odbiorze samochodu. Jest także możliwość odpisania VAT, jednak tylko przy sprzedaży auta na pełną fakturę. Jeśli komis sprzedaje na VAT-marża nie będzie można odliczyć podatku

Trzeba pamiętać także o ograniczeniach w odliczeniu VAT od aut firmowych, niezależnie od tego czy brane są w leasing, wynajęte czy kupione za gotówkę. podatnik może odliczyć 50% VAT ceny pojazdów u masie poniżej 3,5 tony. Inne pojazdy powyżej są objęte stuprocentowym odliczeniem.

używany samochód jeep w leasingu

Taka forma odliczenia będzie możliwa we wszystkich przypadkach, w których auto będzie jednocześnie wykorzystywane do celów firmowych i prywatnych, tak zwana forma mieszana. Dla aut w takim charakterze również wszelkie koszty eksploatacyjne rozliczone są z VAT 50%. Także odliczenie paliwa od VAT będzie możliwe po 1 lipca 2015 roku.

Podatnicy mogą odliczać 100% VAT naliczonego od zakupu i użytkowania samochodów osobowych a także od zakupu paliwa dla nich. Jest to możliwe tylko wtedy gdy samochód będzie tylko do użytku firmowego. Trzeba będzie zgłosić to w urzędzie i prowadzić ewidencję wykorzystywania takiego samochodu. Leasing operacyjny i finansowy daje możliwość kupienia auta po zakończeniu spłat jednak leasingobiorca nie musi tego zrobić. W przypadku leasingu finansowego auto będzie należeć do aktywów przedsiębiorstwa, które z niego korzysta.

Jeśli chodzi o nasz kraj dominuje właśnie leasing operacyjny ze względu na korzyści podatkowych, uzyskanie leasingu będzie łatwiejsze niż przejście przez procedury jakie są związane z kredytem. Leasingobiorca będzie potrzebował dokumentów rejestrowych firm, dowód osobisty, REGON, NIP, deklaracje PIT, CIT, dzięki czemu będzie dokumentowany z 12 miesięcy a także zaświadczenie z US, że nie ma zaległości podatkowych.

Warto także pamiętać, żę firmy leasingowe nie są tak bardzo zainteresowane sprawdzaniem wybranego przez nas pojazdu, dlatego jeśli chcemy mieć konkretny egzemplarz trzeba poświęcić czas i pieniądze na wizyty w warsztacie, by nie było potem problemów z takim pojazdem. Jeśli bierzemy w leasing auto używane trzeba pamiętać między innymi o kwestiach polis OC i AC. W stosunku do aut nowych koszty leasingu są wyższe właśnie, gdy weźmie się nowe auto. Oczywiście wynika to bezpośrednio z tego, że auto nowe jest z reguły droższe niż nowe. Natomiast dla leasingodawcy ważne będzie to, by nie nabywać produktu zbyt taniego w stosunku do wartości rynkowej. Trzeba także liczyć się z tym, że będą dodatkowe koszty wyższe takie jak ubezpieczenie czy płatne przeglądy.

Jeśli chodzi o wiek samochodu stosowane są różne kryteria w zależności od firmy. Część leasingodawców nie chce leasingować aut, które będą starsze niż 4-5 lat, a wpłata własna nie sięgnie 9 procent.

okres finansowania leasingiem może być różny dla aut używanych najczęściej od 6 do 48 miesięcy w przypadku leasingu finansowego i między 24 a 48 miesięcy jak chodzi o leasing operacyjny. Bywa on różny w zależności od firmy. Jeśli chodzi o auto za 35 tysięcy złotych przy wpłacie własnej 5% i 36% leasingu rata będzie na poziomie 976 złotych netto.

Jeśli wpłata będzie 10 procent i roczny okres leasingu to nieco ponad 1100 złotych a wykup pojazdu potem za 19 procent wartości. Należy pamiętać, że doposażenie leasingowego samochodu zawsze wymaga zgody właściciela.

Autor: auto online

Komentarze (0)

Zostaw komentarz