Zarządzanie

Pulsometr dla sportowców i amatorów sportu

Moda na bieganie i szybki sportowy chód uaktywniły tysiące osób. Wiele z nich  nie wyobrażało sobie żmudnych ćwiczeń na siłowni lub nie dysponowało wcześniej czasem, jaki niezbędny jest do organizacji systematycznych treningów. Bieganie i sportowy chód nie dezorganizują dnia, nie wymagają kompletowania sprzętu, ustalania godzin, rezerwacji zajęć czy sali. Wystarczy włożyć na nogi sportowe obuwie, zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria sportowe i wybiec z domu na powietrze. 

Akcesoria sportowe dla biegaczy

Akcesoria sportowe, również te mierzące intensywność treningu i reakcję organizmu na wysiłek, do niedawna były domeną wyłącznie sportowców wyczynowych. To oni na specjalnych sesjach wysiłkowych sprawdzali swoje możliwości w ekstremalnych warunkach. Rozwój technologii sprawił, że wiele z niedostępnych do niedawna urządzeń zamieniło się w popularne, wszechobecne akcesoria, stosowane z powodzeniem przez amatorów sportowego wysiłku. 

Jednym z urządzeń, które jeszcze do niedawna stanowiło tajemnicę medycyny jest pulsometr. Służy on do monitorowania pomiarów pracy serca, za jego pomocą mierzy się szybkość pulsu w różnych stadiach wysiłku. Pulsometr swoim wyglądem przypomina zegarek, jednak zakres jego działania jest znacznie szerszy. 

Kontrola ciała w stanie wysiłku

Na zakup pulsometru decydują się przede wszystkim biegacze, jednak jego walory sprawiają, że będzie on użyteczny dla każdej osoby uprawiającej różne dyscypliny sportowe: jazdę na rowerze, spinning, gry zespołowe... etc. Pulsometr umożliwia kontrolę organizmu w czasie rzeczywistym, analizę jego reakcji na wysiłek fizyczny w mierzonym czasie. Jednak współczesne, zaawansowane urządzenia posiadają znacznie więcej zalet niż tylko kontrolę pulsu. 

Zegarek do biegania zalety

Oferta pulsometrów dostępnych w sklepach sportowych jest niezwykle zróżnicowana. Ich wyposażenie określa aplikacja, bogata w przeróżne funkcje. Podstawową jest badanie tętna podczas wysiłku, ale pulsometry mogą jednocześnie liczyć spalone podczas wysiłku kalorie, pokazywać aktualne tempo ćwiczeń, wysyłać powiadomienia, monitorować sen. Niektóre z nich posiadają wbudowany GPS, funkcje bezpieczeństwa czy różnego rodzaju timery do śledzenia powtórzeń ćwiczeń. Pulsometry mogą być kompatybilne ze smartfonem, przyjmując na siebie niektóre jego funkcje. 

Niezaprzeczalną zaletą pulsometrów jest ich zdolność do kontroli organizmu podczas wysiłku fizycznego. W ten sposób pomagają weryfikować przebieg treningu i planować poszczególne jego fazy. Ale funkcje urządzenia można wykorzystać znacznie szerzej. Śledzenie wydatkowania kalorii sprawia, że urządzenie posiada moc motywacyjną. Im wyraźniejszy obserwujemy efekt naszych wysiłków tym chętniej go podejmujemy. Można więc uznać, że pełni on ważną rolę w odchudzaniu, pokazując na bieżąco utratę kalorii prowadzącą do deficytu kalorycznego. Wiele z funkcji pulsometrów ma charakter czysto rozrywkowy. Wystarczą słuchawki bezprzewodowe, by w trakcie biegu słuchać wgranej w urządzenie muzyki już bez dodatkowych urządzeń do odtwarzania muzyki.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz