Dom i rodzina

Deweloper Radzi - Jak kupić eko mieszkanie?

Eko mieszkania to świetny wybór dla osób, które chcą rozsądnie zarządzać budżetem domowym, nie rezygnując jednocześnie z wysokiego komfortu życia i rozwiązań proekologicznych. Przy podobnych kosztach zakupu jak w przypadku standardowych M, gwarantują one w dłuższej perspektywie znaczące oszczędności dla ich mieszkańców. Na co zwracać uwagę przy zakupie ekologicznych mieszkań?

Eko mieszkanie to w najprostszym ujęciu lokum posiadające certyfikat środowiskowy. Deweloper budujący „zielone osiedle” musi postępować według ściśle ustalonych kryteriów. Wszystko po to, aby budynek odznaczał się niskim zużyciem energii, ograniczonym wpływem na środowisko, oferował komfort jego użytkowania zarówno dla mieszkańców, jak i otoczenia.  - Coraz więcej klientów decydujących się na zakup nowego mieszkania szuka osiedla w stylu eko. Według badań prowadzonych przez firmę Skanska ponad 40% klientów zwraca uwagę na to, czy osiedle posiada certyfikat środowiskowy. To swojego rodzaju „gwarancja bezpieczeństwa”, potwierdzająca, że osiedle spełnia wysokie normy jakościowe i ekologiczne – mówi Karolina Guzik, lider zespołu sprzedaży Skanska Residential Development Poland.

Moda na ekologiczny, zrównoważony i świadomy styl życia przybiera na sile. Polacy coraz częściej wybierają ekologiczne kosmetyki, odzież, samochody oraz domy. - Od dwóch lat wzrasta zainteresowanie polskich deweloperów eko rozwiązaniami w budownictwie mieszkaniowym. Najpopularniejszym systemem certyfikacji jest brytyjski system BREEAM. W ramach certyfikacji oceniamy kilkadziesiąt parametrów mających wpływ na inwestycję. Między innymi jest to lokalizacja inwestycji, komfort dla mieszkańców, izolacyjność akustyczna, izolacyjność termiczna czy jakość zastosowanych materiałów budowlanych – opowiada Piotr Mokrzański, Senior Project Manager BREEAM International Assessor w Go4Energy.  

Budowa osiedla ekologicznego

Każdy etap budowy eko osiedla jest poddany ocenie, a inwestor jest zobowiązany wymogami systemu certyfikacji do zastosowania trwałych rozwiązań odpornych na warunki atmosferyczne i mechaniczne oraz przyjaznych dla mieszkańców, w szczególności dzieci i osób szczególnie wrażliwych, np. astmatyków czy alergików. - Wyższa jakość materiałów oznacza również w dłuższej perspektywie wysoką wartość rynkową – dodaje Karolina Guzik.

Ważną rolę na budowie osiedla pełni ekolog. Jego zadaniem jest dopilnowanie, by powstająca inwestycja w jak najmniejszym stopniu zaburzała lokalne środowisko naturalne. - Na czas budowy stawiane są tymczasowe płotki, uniemożliwiające zwierzętom przedostanie się do środka. Z myślą o ptakach i owadach tworzy się schronienia, wiesza budki lęgowe i poidła. Projekty roślinności w otoczeniu budynków wzorowane są na lokalnych, cennych zbiorowiskach roślinnych – łąkach, murawach, mokradłach i lasach. Typowe dla nich gatunki uzupełnia się o rośliny zapewniające dodatkowe walory ozdobne. Tak, aby relaksująca i piękna zieleń nie wymagała intensywnej pielęgnacji – podlewania, nawożenia czy oprysków – opowiada Piotr Mędrzycki, ekolog z firmy ekolaby.net.

Ekologiczne mieszkania posiadają mierniki zużycia wody i energii, czujniki ruchu oraz energooszczędne oświetlenie. Do podlewania roślinności w częściach wspólnych wykorzystywana jest woda deszczowa. Dzięki tym prostym rozwiązaniom mieszkańcy mogą zmniejszyć swoje koszty utrzymania nawet o 10%.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz