Zarządzanie

Bindowanie - proste rozwiązanie dla wymagających

Oprawa wizualna jest niezwykle istotna, jeżeli chodzi o porządkowanie ważnych dokumentów lub złączenie jednej pracy w spójną całość. Końcowy efekt powinien również iść w parze z funkcjonalnością i być solidnie wykonany. Wszystkie te potrzeby spełnia jedna z metod oprawy dokumentów, jaką jest bindowanie.

Bindowanie - co to jest?

Po przeczytaniu tego artykułu z całą pewnością będziesz mógł odpowiedzieć na pytanie: co to jest bindowanie. Ta technologia introligatorska to nic innego jak szczepienie ze sobą określonej liczby kartek wzdłuż linii jednego z brzegów poprzez grzbiety nazywane bindami. Pozwala to na uporządkowanie i bardzo estetyczne spięcie danego materiału, tworząc jedną spójną całość. Solidność i prostota wykonania sprawiają wrażenie bardzo schludnej oprawy za niewielkie pieniądze.

Bindowanie dokumentów - rodzaje

Można wyróżnić kilka różnych sposobów bindowania dokumentów, które z łatwością dostosujemy do swoich potrzeb. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest użycie plastikowego grzebienia. Plusem tej metody jest fakt, że grzebień można ponownie otwierać i zamykać w celu dołożenia lub wyłożenia kartek. Atutem takiego rozwiązania jest możliwość rozłożenia grzbietu na płasko, co znacznie ułatwi nam kopiowanie oprawionego dokumentu. Kolejna metoda, używana najczęściej w produkcji kalendarzy, notesów czy kołonotatników, wykorzystuje do łączenia metalowy grzbiet.

Wire-o, o-wire, zip-wire, double wire, metal bind to nazwy tego rozwiązania łączenia ze sobą bloku kartek o maksymalnej długości 34 mm. Bindowanie dokumentów w ten sposób jest nieodwracalne, po zakończeniu procesu scalania nie można już dokonywać zmian. To rozwiązanie jest bardzo praktyczne. Tak zbindowane kartki bez problemu można rozłożyć na płasko lub obrócić je o 360 stopni, co znacznie ułatwi proces kserowania czy po prostu da poczucie wygody podczas czytania treści znajdującej się w tych materiałach.

Ostatnim ze sposobów jest bindowanie dokumentów za pomocą ciepła, nosi ono nazwę termobimbowania. Uznawana jest ona nie tylko za najszybszą metodę, ale i najbardziej estetyczną. Polega na umieszczeniu w grzbiecie okładki specjalnego kleju, który pod wpływem termobindownicy nagrzewa się i trwale spaja ze sobą arkusze. Nie trzeba tutaj robić dziur w kartkach, ani używać dodatkowych elementów. Wszystko wygląda schludnie, solidnie i jest z pewnością lżejsze, niż w przypadku oprawy w twardą okładkę.

bindowanie dokumentów

Bindowanie - jak to się robi?

Maszyna pozwalająca na przeprowadzenie tego procesu to bindownica. Wystarczy, że dobierzemy odpowiednią wielkość grzbietu, obłożymy dokumenty w przednią i tylną okładkę i można przejść do procesu, jakim jest bindowanie. Jak to się robi? Całym sekretem tej techniki jest szybkość jej wykonania. W zależności od wybranego sposobu urządzenie w dosłownie kilka sekund spaja ze sobą dużą ilość kartek wzdłuż jednego z brzegów.

Bindowanie - cena takiej usługi

Usługę bindowania z całą pewnością oferuje większość drukarni i punktów ksero. Bindownice można również spotkać w biurach. Koszt samej maszyny waha się od około 15o zł za te podstawowe modele, aż do cen przekraczających 20 000 zł, które obejmują najbardziej profesjonalne urządzenia. Znacznie bardziej opłaca się więc skorzystać z usług oferowanych w drukarniach.

Cena bindowania zależy przede wszystkim od rodzaju metody oraz liczby scalonych ze sobą stron. Za metodę z użyciem plastikowego grzbietu płaci się około 3 zł za przedział od 1-40 sztuk. Cena wzrasta wraz z ilością materiałów, które chcemy ze sobą połączyć. Koszt usługi obejmującej połączenie 500 sztuk kartek waha się od 10-15 zł. Spirala metalowa jest nieco droższym wydatkiem, cena zaczyna się od 5zł, a kończy na 20 zł, za połączenie większej ilości arkuszy.

Termobindowanie mieści się w uśrednionym przedziale cenowym od około 8 zł do 14 zł w zależności od ilości sztuk. Z całą pewnością bindowanie dokumentów nie jest drogim rozwiązaniem. Oprócz niskiej ceny, odznacza się wysoką estetyką. Całość prezentuje się schludnie, a dokumenty zabezpieczone są przed zniszczeniem czy też zgubieniem. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz